Konkursi „Lamborghini Road Monument“ võitu jagavad omavahel kaks Itaalia ettevõtet

Konkursi „Lamborghini Road Monument Competition“ võitjaks valiti kaks disainistuudiot – mõlemad Itaaliast. Tegu on möödunud aasta septembris avatud rahvusvahelise arhitektuurikonkursiga House of the Raging Bullist inspireeritud kahe installatsiooni elluviimiseks. Žüriiliikmed valisid üksmeelselt võitjaks nii ACQ Studio kui ka 0.9 ning nende projektid paigaldatakse Sant’Agata Bolognese väravate juurde 2017. aasta sügisel. Selles linnas asub Automobili Lamborghini peakorter.

Automobili Lamborghini otsustas teha erandi ja kuulutada välja osalejate äärmiselt hea kvaliteedi tõttu kaks võitjat. Mõlemad võitjad saavad auhinnaks 12 000 eurot.

Livornost pärit ACQ Studio tiimi esitatud võistlustööks on pinges, minimalistlike ja teravate joontega installatsioon: sama stilistikat kasutatakse ka Lamborghini supersportautode geomeetriliste pindade ja detailide ühenduskohtade juures. Kunstiteos tungib maapinda ja sööstab seejärel üles taevasse oma stiilsete kuldsete sirgete vormidega, mis meenutavad Lamborghini logo.

Töö, mille esitas Milanost pärit, aga praegu Londonis tegutsev 0.9 tiim, avaldab austust kiirusele ja dünaamikale. Installatsiooni ideeks on peatatud kiirus ja see kujutab Lamborghini supersportauto keret osadeks jaotatuna. See, millisena kunstiteos paistab, oleneb vaatenurgast – täpselt nii, nagu Lamborghini muutub, kui ta teist kiiresti mööda kihutab. Metallosad rõhutavad skulptuuri dünaamilist ja muutuvat välimust.

Konkursile pani aluse Automobili Lamborghini koostöös YACga (Young Architects Competitions) ning konkurss osutus ülimenukaks: disainistuudiod ja arhitektid kogu maailmast esitasid žüriile hindamiseks üle 500 töö. 25% töödest saadeti Itaaliast ning ülejäänud teistest Euroopa, Ameerika (20%), Aasia (20%), Okeaania (4%) ja Aafrika (2%) riikidest.

Noored arhitektid, disainerid ja arhitektuuribürood võistlevad omavahel selliste töödega, mis muudavad Sant’Agata Bolognese linna (kus asub ettevõtte peakontor) sissesõidukohad pilkupüüdvamaks. Konkursi eesmärk on pakkuda kohalikule piirkonnale omapära lisavat kahte installatsiooni, mis jätavad endast nüüdisarhitektuuri jälje selle kaudu, kuidas need tõlgendavad Lamborghini põhimõtteid – tulevikku vaatav, tipptasemel ja stiilipuhas.

Konkursil, mida rahastavad Emilia Romagna piirkond, Bologna linn, Sant’Agata Bolognese omavalitsus, Bologna kaunite kunstide akadeemia ja Unindustria Bologna, on ka erakordne rahvusvaheline žürii. Peale nelja rahvusvaheliselt tuntud arhitektuurifirma Zaha Hadid Architects, Studio Fabio Novembre, Studio Libeskind ja Foster + Partners hindasid esitatud töid arhitektuuriajakirja Casabella peatoimetaja Francesco Dal Co, Itaalia arhitektide liidu president Giuseppe Cappochin, Annalisa Trentin Bologna ülikoolist, Automobili Lamborghini juhatuse esimees ja tegevjuht Stefano Domenicali ning Lamborghini Centro Stile direktor Mitja Borkert. 

Lehekülg viimati uuendatud: 20.12.2021